Jelleg:
Bemelegítő, ráhangoló.
Hely:
Teremben és szabadtéren egyaránt. Kb. 5×5 méteres üres terület szükséges.
Létszám:
Kb. 15 főig játszható jól. Ha nagyobb a létszám, akkor felezzük meg a csoportot, és az egyik fél csoporttal mutassuk be, majd a két csoport külön-külön játsszon!
Életkor:
6 éves kortól
Időtartam:
10 perc
Elsődleges cél:
A figyelem fejlesztése.
Előkészítés:
Üres terület, játéktér előkészítése, hogy a résztvevők körben kényelmesen el tudjanak helyezkedni.
Kellékek:
Alapjátékhoz: –
Variációkhoz: labda vagy babzsák (2 db)
Felvezetés:
A játékosok álljanak körbe, egymástól azonos távolságra!
Piacon árusítunk, a kofák egymást szólítják, majd mindenki elmondja, mit hozott árulni.
A játék menete:
A résztvevők körben állnak. A játékvezető jól láthatóan rámutat egy játékosra és megszólítja: “Te!” Az érintett személy a fejére teszi mindkét kezét, jelezve, hogy vette a szólítást, majd ő is rámutat valakire (lehetőleg nem a mellette állóra) és megszólítja: “Te!”. A kezét a fején hagyja, hogy a többiek lássák, hogy már volt szólítva. Így folytatódik tovább, mindig olyan játékost szólítva, aki még nem került sorra. Az utolsó játékos a játékvezetőt szólítja.
Ezt ugyanebben a sorrendben többször begyakoroltatjuk, míg jól megy, de már nem kell a fogadónak a fejére tennie a kezét. Ha nehezen megy, többször hibáznak, akkor felhívjuk a figyelmet az egyértelmű kommunikációra: erőteljesebb szemkontaktusra, figyeljenek a fogadóra a szó elküldése után, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy megkapta-e az üzenetet.
Ha már megy az alapjáték, akkor változtassunk, kezdjünk egy másik variációt. A játékvezető az előzőekhez hasonlóan egy másik játékosra mutat (nem arra, akire az előző játékban), és megszólítja: “Karfiol!”. A fogadó (vevő) játékos a fejére teszi a kezét, jelezve, hogy vette a jelet, majd ő is rá mutat egy társára (nem arra, akire az előző variációban) és megszólítja valamilyen zöldség névvel, pl. “Káposzta”. Így megy tovább, míg mindenki sorra nem kerül. Ezt a variációt is begyakoroltatjuk.
Játsszuk egyszerre a két variációt! A játékvezető indítja azzal, hogy rámutat az első variáció szerinti játékosra és megszólítja: “Te!”. Ezt követően azonnal elindítja a másik variációt is: “Karfiol!”. A játék akkor sikeres, ha közel egyszerre zárul a két variáció. Ekkor megéljenezi a csoport saját magát, majd folytatja a gyakorlást, hogy minél inkább egyszerre záruljon a két kör. Lehet folyamatosan több kört is játszani.
Lezárás:
Amikor a sor ismét a játékvezetőn van, megállítja a játékot. Megállapítják, hogy mennyire volt sikeres a megvalósítás. Előzetes megállapodás alapján többször is körbe mehet a szólítás.
Feldolgozás:
Témák:
- Mi szükséges a sikeres játékhoz? Miért volt nehéz játszani?
- Mit tehetünk annak érdekében, hogy az információkat jobban fogadjuk/adjuk?
- Hogyan vihetnénk át a gyakorlatban szerzett tapasztalatokat a mindennapi életbe?
Variációk:
Változat, hasonló játék:
- Labdák (babzsákok stb.) dobásával. Két, különböző színű labdával. Beszéd nélkül is.
- Csak egy variáció szerint, de több labdával. A labdáknak úgy kell visszajutni, hogy közben nem esik le. Ha a labda végig ment, azonnal újabb kört kezdünk vele. Közben folyamatosan növeljük a labdák számát. A csoport becsülje meg, hogy hány labdával tudja hiba nélkül végrehajtani a feladatot.
- A zöldség kategória helyett mást is bevezethetünk. Lehet tantárgyhoz is kapcsolni, de az élet bármely területéről hozhatjuk. Lehet érzelmek megnevezése is.
A megszólításokat különböző hangerővel, hangsúllyal, különböző érzelmeket kifejezve is megtehetik a játékosok. A megszólításhoz megfelelő mimika, gesztusok is társulhatnak.
Biztonság:
Kérjük meg a játékosokat, hogy amikor a fejükre teszik a kezüket vagy rámutatnak egy társukra, figyeljenek a szomszédaikra, megfelelő távolságra álljanak egymástól, és nagy mozdulatokkal ne tegyenek kárt egymásban.
Dobásos variációkban figyeljenek a dobás erősségére, pontosságára, és csak akkor dobják társuk felé a tárgyat, ha társuk már vette a jelzést és várja a tárgyat!