Óravázlat
A pedagógus neve: Dégenhardtné Szántó Ágota
Tantárgy: Matematika
Osztály: 8.a
Az óra témája: Rendszerezés: algebrai kifejezések
Időpont: 2019.december 10.
Az óra cél- és feladatrendszere:
- A csoportos és páros munka során a tanulók aktívan vegyenek részt a csoport/pár munkájában az eredményes munka érdekében, tartsák be az együttműködés szabályait, törekedjenek arra, hogy munkájuk a gyors, hatékony igényes és pontos legyen. Az időkeret megfelelő kihasználásával tapasztalják meg a fegyelmezett együttes munka előnyét.
- A tanulók megfelelően alkalmazzák a racionális számokkal való műveleteket az algebrai kifejezésekkel végzett műveletek során, helyesen alkalmazzák a tanultakat a játékos feladatok esetén is.
- Helyesen alkalmazzák az algebrai kifejezéseknél tanult ismereteiket
Az óra didaktikai feladatai:
- Az ismétlés és gyakorlás során fejlődjön a tanulók logikus gondolkodása, számolási készsége.
- Tudatosuljon bennük a mindennapi élet és a matematika közötti kapcsolat.
- Az önálló feladatválasztás során fejlődjön a reális önértékelésük ,a csoporttagok reakciói alapján fejlődik önismeretük
- A csoport illetve páros munka során az együttes munkavégzéshez szükséges képességek, fejlődjenek,vita és kompromisszum készségük, empátiás és toleranciakészségük, valamint kollektív beállítódásuk, társaik tisztelete, a másik ember ismereteinek megismerése,elfogadása során.
Csoportos feladatmegoldások során a munka tervezésének, szervezésének és megosztásának gyakorlása, erősítése.
- Törekedjenek a pontos és rendszerezett munkavégzésre, az időkeret megfelelő betartására
Időkeret | Az óra menete | Nevelési-oktatási stratégia | Megjegyzések/ Reflexió |
||
Módszerek | Tanulói munkaformák, tevékenységek | Eszközök | |||
1-3. | Az óra céljainak ismertetése, menetének, módszereinek megbeszélése | Tanári magyarázat | Megfigyelés | ||
4-10. | Ráhangolás, ismétlés:
Az algebrai kifejezéseknél megismert fogalmak ismétlése a „Dől a bot” gyakorlat segítségével |
Ismeretek felelevenítése játékos formában | Frontális gyakorlat, egymás ellenőrzés | bot, fogalmak | memória fejlesztése |
11-14. | Algebrai kifejezések a geometriában (terület, kerület, felszín, térfogat) | A tanulói párok munkájának megfigyelése, segítése
Az 5 fős csoportok kialakítása a kártya segítségével |
párok kialakítása, a páros munka során megoldott feladat ellenőrzése
csoportalakítás |
„ Határtalan multikártya” alkalmazása
Szükség esetén a feladat megoldásához kapcsolódóan felmerülő problémák megbeszélése |
Együttműködő
készség fejlesztése, esetleg megfelelő vitakészség alkalmazása A tanulótárs segítésének elfogadása |
15-25. | Szöveggel megadott kifejezés és az algebrai kifejezés összekapcsolása | Két csoport munkájának irányítása, a másik két csoport munkájának megfigyelése | Csoport munka, megbeszélés, Játékos gyakorlat | „ Kinél van a… Nálam van a..” kártya 1 csoport esetén, Trimino a 2 csoportnál illetve 2 csoport egymással dolgozik a „Matekposta” nevű gyakorlattal (műveletek és változók leírása) | Az együttműködés erősítése
Elfogadás mélyítése |
26.-32 | Algebrai kifejezésekkel végzett műveletek ismétlése képkirakóval csoportban | Szükség esetén tanulók feladat választásának segítése, munkájuk megfigyelése, segítése | Egyéni munka
Csoportmunka- önálló feladatválasztás alapján Ellenőrzés a kirakott képpel |
Képkirakó darabolt illetve megoldó alap
Füzet, laptop, projektor |
Együttműködési készség, számolási készség fejlesztése
Önismeret fejlesztése |
33-40. | Algebrai kifejezésekkel végzett műveletek ismétlése II. (Széttöredezett négyszögek) | Kreativitás
Motiváció |
Csoportmunka erősítése, egymás segítése non-verbális gyakorlattal | A saját tapasztalat alkalmazása a gyakorlat során
A feladat irányított megbeszélése |
|
41-46.. | A tanultak rendszerző összefoglalása „Add hátra táblát” gyakorlattal | A csoportok munkájának és a tanulók toleranciájának megfigyelése | A csoporton belül az elfogadás erősítése | Felíró-tábla
Feladatlapok |
|
47- 50. | Értékelés :
csoportok munkájának értékelése a tanulók önértékelése „ Rózsa-szimbólum”-mal az órai munka értékelése (tanári értékelés), |
Beszélgetés | Önértékelés fejlesztése
A csoportmunka értékelése „RÓZSA” -szimbólummal |