Tréningterv
1. alkalom
Tréner(ek): 2 fő
Téma: Csoportfejlesztés (egymás jobb megismerése, együttműködés)
Célok:
- Társismeret pontosítása
- Együttműködés fejlesztése
Célcsoport jellemzői:
- 10 fős munkahelyi közösség (fodrász és borbélyszalon tulajdonosa, vezetője, dolgozói)
- Életkor:
- Nemi arányok: 1 férfi, 9 nő
- Homogenizáló tényezők: azonos szakma
- Ismeretségük ideje: változó, de már huzamosabb ideje együtt dolgoznak
Időpont(ok) és indoklása:
- Két alkalomra tervezett tréning
- Első foglalkozás: 2018. szeptember 3. 16.30 órától 19.30 – ig
- Második foglalkozás: ….. (kb. egy hónap múlva, az első foglalkozás után megbeszélve)
Helyszín(ek) és indoklása:
–
Költségek:
Tréning felépítése
- alkalom: 2018. szeptember 3. 17.00 órától (hétfő)
Idő (perc) | Feladat | Cél | Módszer | Eszközök |
5 | Hogy vagy? kör macikártyával | Ráhangolódás, egymásra figyelés, érzelmek kifejezése és azonosítása | Macikártyából választanak, indoklással ha akarják | Macikártyák |
5 | Bemutatkozás, a tréning céljának, kereteinek ismertetése
elvárások, félelmek |
Célok, keretek tisztázása | Beszélgetés | – |
10 | Elvárások | Egyéni elvárások és a tréningcélok összehangolása | Két csoportban flipchart papiron /csomagolópapíron majd egyeztetve | csomagolópapír, filctollak, tapasz |
10 | Csoportszabály, elvárások | szabályok elfogadása | Kis csoportokban előbb, majd szóvivőkkel, reagálva rájuk | jegyzetlap, írószer |
5 | Kard és pajzs | Ráhangolódás, feszültségoldás, testi érintés | Körbeállás véletlenszerű sorrendben
volt-e ami zavart, változott-e a hangulatod-lelkiállapotod, milyen érzéseket figyeltél meg magadon |
– |
10 | Láthatatlan ajándék | Bemelegítés, Interaktív, kreatív, nonverbális kommunikáció | Körben. Értette-e mindenki? Miért azt kapta? Miért azt adta? | – |
3 | Spárgás páralakítás | A csomóra fogott spárga két végét megfogva, beszéd nélkül | spárga páronként 1m | |
15 | Ház, fa, kutya | Egymásra figyelés, egymásra hangolódás | Párokban, bekötött szemmel.
Milyen érzések? Hogyan döntötték el, mit, hogyan, hova? Volt-e irányító, munkamegosztás, stratégia, együttműködés, ellenállás, veszekedés… |
Alátét, papír, toll, szembekötő |
10 | Spontán számolás | Egymásra figyelés, türelem | Körben elhelyezkedve számolás 1-től 10-ig | – |
10 | Billenő székek | Egymásra figyelés, együttműködés, közös stratégia kialakításak csoportos feladatmegoldás | A körben álló megbillentett székek körül egy kört megtenni, a székeket csak egy kézzel, egyszerre csak egy tarthatja. | 10 szék |
5 | Jönnek cápák – csoportalakítás | Csoportképzés (3-3-4 fős) | A tréner utasításának megfelelő számú összekapaszkodó csoportok alakítása | |
20 | Papír-állat | Együttműködés, egymásra figyelés | 3-4 fős csoportokban beszéd nélkül állatforma tépése (koppintással jelezve az átvételi szándékot) | Minden csoportnak 1 újságpapírlap, asztal |
5 | Formáljatok… | Együttműködés, kommunikáció (irányítás-végrehajtás) | Köteles gyakorlat. Kötéllel alakzatok formálása (beszéddel kísérve). | kötél |
5 | Párképzés: kézrátevés székre | |||
15 | Belső iránytű | Bizalomépítés | akadályokkal, akadályhely megváltoztatásával. 1. pár: akadály nélkül, a többinek egyre nehezebb, az utolsónak semmi akadály, de nem tudja a bekötött szemű (beszéddel nem irányíthat, hozzáérni csak balesetelkerülés miatt lehet) | szembekötő |
2 | Új pár képzése: csukott szemmel előlre, akit először megérintenek | |||
10 | Hajcsavarós párokban | Páros együttműködés | A párok tagjai 1-1 ujjal tartják a tárgyat, miközben különböző mozgásokat kell végezniük. | Hajcsavarók páronként |
25 | Cselekvésdominó + bogozd ki a csomót | Egymásra figyelés, együttműködés, kommunikáció | Mindenkinek kiosztott szöveg alapján kell egy jelenetet lejátszani. | Szöveg |
Hullámjáték (tartalék) | Koncentráció, élénkítés | Körben ülve. A játékvezető irányítására jobbra, balra vagy máshova helycsere. | Székek. | |
Nekem az tetszik benned… | Értékelés, lezárás | Mindenki hátán egy-egy táblán lap. Erre kell üzeneteket írni. | ||
Hogy vagy kártya – értékeléshez | ||||
Használati utasítás házi feladat | Használati utasítás lap mindenkinek |
A gyakorlatok forrásai: Trénerek kézikönyve (2008) és Tréningkoktél a trénerek klubjából. (2016) Z-Press kiadó
2. alkalom (2018.10.02.)
Idő (perc) | Feladat | Cél | Módszer | Eszközök |
10 | Válassz kártyát! | Az előző foglalkozás eseményeinek összefoglalása, amelyik egy-jellemző emlékét idézi fel | Az előző foglalkozás illusztrálásához válasszon mindenki kártyát – olyan szempont alapján, ahogy jónak látja. | Hogy vagy kártya v. dixit kártya |
10 | Robot
Alacsony szintű együttműködés. |
Megfigyelni a csoporton belüli működéseket vita, konfliktus esetén. Tapasztalatokat megbeszélni, mit csinálnának másként. Megfelelő volt-e az együttműködés. | szék mindenkinek v. szőnyeglapok | |
5 | Párképzés: Hogyan kávézol? | Párok alakítása. Kommunikáció, társismeret, kapcsolatépítés. | Keressenek olyan párt, akivel megegyező módon kávéznak. | |
10 | Cérnahúzás párokban | Annak tudatosítása, hogy az együttműködés, a győztes/vesztes stratégiáról való lemondás is lehet jó megoldása egy problémának | Egymással szemben állva, ujjukra tekerve egy kb. 1,3 m könnyen szakadó fonal. Közöttük egy szék támlája középen. Aki áthúzza a szék támlája fölött a másik kezét, nyer. A győztesek a győztesekkel. | páronként 1,3 m cérna
+ szék (páronként) |
10 | Mentsétek meg a plüssöket! Alacsony szintű együttműködés | Annak tudatosítása, hogy vannak olyan feladatok, amelyeket csak együttműködve tud teljesíteni a csoport. Az együttműködés hatékonyabb, ha van stratégiája, vannak szerepek.
Sikerült-e az előző játékhoz képest javítani az együttműködést? |
A terem egyik végében található plüssállatokat kell kimenteni a fogságból. Ha a játékvezető mozogni lát valakit, attól kérheti, hogy mutassa a kezét.
Néhány próbálkozás után stratégiát alakítsanak ki! |
plüss állatok min. 8-10 db. |
20 | Tárgybegyűjtő | Csoporton belüli együttműködés, kommunikáció.
Bekötött szemmel megadott tárgyakat begyűjteni oszlopban, a hátsó lát, de nem beszél. A többi beszélhet, de nem lát. |
szembekötő, kockák, doboz, stopper | |
10 | Használati utasítás | Saját értékek tudatosítása. Önismeret, társismeret. | Beszedjük, felolvassuk – ki kell találni, kié a leírás. | Az előző foglalkozás feladatlapjai (előre beszedve) |
20 | Fókák és jegesmedvék | együttműködés, irányítás, kreativitás, csoportos problémamegoldás | kötél 2 db min. 4-5 m
padlószőnyeg darabok (12 plüssök szék |
|
15 | Cselekvésdomino | együttműködés, kreativitás, kommunikáció, konfliktuskezelés, problémamegoldás | történetleírás egyben és darabokban (kiosztásra) | |
5 | Párok a háton | Párképző az ajándékhoz. | cellux, feliratok | |
5 | Ajándék | Zárásként. Egymásra figyelés. Kapcsolat erősítése. | Egymásra nézve (szigorúan csak a másik arcát nézve rajzolják le a párjukat, majd megajándékozzák ezzel a rajzzal.) | tábla, írólap, írószer (mindenkinek) |
Pihentető, feszültségoldó vagy energetizáló, tartalék:
- százlábú,
- tapsritmus